Andrzej Kalinin

ZA Andrzej Kalinin

Andrzej Kalinin (ur. 25 listopada 1933 w Jędrzejowie) – pisarz, publicysta, członek PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Debiutował poza zasięgiem cenzury w kwartalniku literackim „Arka” (1984, pod pseudonimem Antoni Tuchowski) opowiadaniem Konie. Utwór ten przedrukowano potem w paryskim wydawnictwie AKTIS (1987), w wyborze najważniejszych publikacji polskiej prasy podziemnej.

Współpracował z „Kulturą” Jerzego Giedroycia, gdzie publikował m.in. Obrazki ze starych klisz i opowiadanie Wigilia białych niedźwiedzi. To ostatnie przetłumaczone potem na język angielski czytane było w radiu BBC.

Publikował w nowojorskim „Dzienniku Polskim”, współpracował z krakowskimi periodykami literackimi „Arką”, „Arcanami” i „Dekadą Literacką”. Był redaktorem „Notatnika Kulturalnego” wydawanego przez „Gazeta Częstochowską”. Pisywał do „Dziennika Częstochowskiego 24 godziny” oraz krakowskiego i częstochowskiego wydania „Gazety Wyborczej”.

Pierwsza z jego książek ...i Bóg o nas zapomniał (decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej zakwalifikowana jako lektura obowiązkowa w gimnazjum) czytana była w Radiu Wolna Europa i pierwszym programie Polskiego Radia. Została też zarejestrowana na kasetach magnetofonowych jako „książka mówiona”.

W 1997 roku, w cyklu programów edukacyjnych „Współczesna proza polska”, Telewizja Polska prezentowała film dokumentalny o pisarzu z inscenizowanymi fragmentami jego książek. W grudniu 2004 roku ukazujący się w Melbourne w Australii „Dziennik Polski” rozpoczął w odcinkach druk książki ...i Bóg o nas zapomniał.

Dotychczas pięć osób napisało i obroniło prace magisterskie na temat twórczości pisarza (pierwsza na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu).
W 1998 roku Prezydent RP uhonorował Andrzeja Kalinina Złotym Krzyżem Zasługi. W 2004 roku Sejmik Śląski wyróżnił go Złotą Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego.

Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia
    Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis
    Nagroda Literacka Czesława Miłosza za książkę ...i Bóg o nas zapomniał (1994)
    Stypendium Instytutu Literackiego w Paryżu (1995)
    Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2005)
    Nagroda Literacka „Solidarności” za książkę pt W cieniu złych drzew (2000)
    Nagroda im. Karola Miarki za całokształt twórczości (2003)
    Nagroda Wojewody Częstochowskiego w dziedzinie kultury (1998)
    Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury (1995)
    Nagroda Starosty Częstochowskiego w dziedzinie kultury (2003)

Publikacje
    ...i Bóg o nas zapomniał (Kraków 1993)
    Las wokół (Kraków 1995)
    Za progiem dnia (Kielce 1996)
    W cieniu złych drzew (Częstochowa 2000)
    A życie jak rzeka (Częstochowa 2003)
    Ze sztambucha starego komucha (Częstochowa 2009)

na podstawie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Kalinin

Polecam książkę:

Opowieści o świcie i zmierzchu. Rzecz o dawnym Jędrzejowie i nie tylko - autorami są jędrzejowianie: Zbigniew Ciałowicz - inżynier budownictwa, doktor nauk technicznych, budowniczy wielu obiektów w Świętokrzyskiem, prof. Józef Gierczak - wybitny architekt, wykładowca Politechniki Wrocławskiej i Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, Jan Hatys - nauczyciel akademicki na WSP, potem Uniwersytecie Świętokrzyskim w Kielcach, Andrzej Kalinin - pisarz, publicysta, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, laureat m.in. nagrody Czesława Miłosza, Jan Zając - sędzia, w tym także sędzia Trybunału Stanu RP