Tadeusz Zakrzewski

ZA Zakrzewski TadeuszInż. Tadeusz Zakrzewski

Urodziłem się 20.06.1952r. w Jędrzejowie, uczęszczałem do SP nr 2. Tu zawiązały się moje pierwsze przyjaźnie, które trwają do dziś. Szczególnie jednak treningi w drużynie szkolnej piłki ręcznej dużo mnie nauczyły. Drużyna nasza dotarła do mistrzostw Polski zdobywając 5 miejsce. Zrozumiałem wtedy, że aby osiągnąć sukces w jakiejkolwiek dziedzinie trzeba włożyć w to ogromnie dużo pracy i energii. Sport nauczył mnie walki z zachowaniem reguł fair-play. Przygotowanie fizyczne przydało mi się przez całe życie, a zwłaszcza w mojej pasji jaką jest narciarstwo. W LO miałem szczęście spotkać wspaniałych pedagogów, którzy ukierunkowali moje zdolności na nauki ścisłe. Z Liceum wyniosłem też podstawy znajomości języka francuskiego i rosyjskiego. W 1971r. ukończyłem LO im. Mikołaja Reja i rozpocząłem studia na AGH w Krakowie na Wydziale Maszyn Górniczych i Hutniczych.
Studia to wspaniałe 5 lat mojego życia w przepięknym mieście. Tu spotkałem po raz pierwszy autorów książek, aktorów, dziennikarzy, piosenkarzy, sportowców. Z dumą mogę wspominać spotkania z ówczesnym kardynałem Karolem Wojtyłą. Mimo, że studia techniczne uchodzą za bardzo czasochłonne, udało nam się pierwszy raz być za granicą (NRD, Węgry, ZSRR). AGH ukończyłem 28.09.1976r. jako mgr inż. mechanik hutnik pod kierunkiem prof. Jana Anioły, który zarządzał budową i był pierwszym dyr. Huty Sendzimira.
Pracę zawodową rozpocząłem na Śląsku w grudniu 1976r. w Hucie Florian w Świętochłowicach, gdzie mieszkam i pracuję do dziś. Po odbyciu stażu w marcu 1977r. zostałem Z-cą Kier. Wydziału Koksowni. Następnie pracowałem jako Kier. Wydziału Przetwórstwa, Zakładu Przetwórstwa, łącznie funkcje kierownicze/menadżerskie pełniąc prze 28 lat. Wyspecjalizowałem się w produkcji blach cienkich, ocynkowanych i powlekanych. Od 1976r. produkowane są w naszym kraju blachy ocynkowane i lakierowane metodą coil-coatingu tylko w Świętochłowicach. W wyniku prywatyzacji od 2004 jesteśmy w największym na świecie koncernie stalowym Arcelormittal. Od dwóch lat mamy brązowy medal WCM- World Class Manufacturing, co jest bardzo rzadkim przypadkiem wśród polskich zakładów. Świadczy to o stale rosnącej jakości naszych wyrobów. W latach 1987-89 pracowałem w Algierii, jako ekspert techniczny. Praca tam to cenne doświadczenia techniczne, geograficzne i kulturowe. Po powrocie z Algierii, okazało się, że znajomość języków obcych już w tamtych czasach bardzo się przydaje. Ponieważ biegle władałem językiem francuskim, często wyjeżdżałem często do Brukseli, Paryża, Luksemburga, Szwajcarii itd. Myślę, że łącznie poza krajem przebywałem ponad 7 lat.
W 1996 roku zdałem państwowy egzamin ze Spółek prawa handlowego. Zasiadałem w radach nadzorczych S.A. i Sp. z.o.o. razem z ministrami, wojewodami i znajomymi biznesmenami. Kontakty biznesowe ułożyły się w kierunku potrzeby znajomości języka angielskiego, który opanowałem. Łącznie posługuję się 5 językami, które pozwoliły mi poznawać lepiej naszą planete począwszy od Wielkiej Rafy Koralowej, poprzez Malezję, Dubaj, akwen morza śródziemnego, Egipt, Wyspy Kanaryjskie, a na Nowym Jorku kończąc.
Jak już wspomniałem wielką moją pasją jest narciarstwo. Spędzam rocznie ok.20-22 dni na nartach. Jeżdżę głównie w Szczyrku, Wiśle i w Alpach. Ostatnio w kwietniu 2014 była to Austria Ischgl i Szwajcaria St.Moritz Lodowiec Corwatsch.
W życiu prywatnym dane mi było przeżyć 35 lat w związku małżeńskim. Mam dwie córki: Sylwię – absolwentkę Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz Patrycję – absolwentkę Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Sylwia pracuje w centrali banku Getin Noble w Katowicach, a Patrycja jako Dyrektor Działu Kontroli Wewnętrznej w IBM w Krakowie. Dużą moją radością są dwie wnuczki - krakowianki. Maja ma 4,5 roku, a Sara 2,5.
Zdjęcie, które załączam przedstawia mnie na egzaminie maturalnym. Myślę, że takim wielu z Was mnie pamięta.