Wszelkie prawa zastrzeżone, zabrania się kopiowania i publikacji fragmentów lub całości bez zgody autorów

Ofiary  zbrodni  niemieckich  w  powiecie  jędrzejowskim,  w  latach  1939 - 1945

b-3a

Gmina Mierzwin

RACHWANIEC Piotr, ur. 12.03.1912, kierownik szkoły z Imielna, aresztowany za działalność polit. Zamordowany w obozie koncentracyjnym Mauthausen w 1943.

Na terenie gminy odbywały się egzekucje: w r. 1939 zastrzelona jedna osoba nieznanego nazwiska - pochowana przy drodze na Wanat, 27 listopada 1943r. egzekucja 10 ofiar, przywiezionych z więzienia w Kielcach.

W lutym 1943r. zastrzeliła policja niemiecka w Motkowicach trzech Żydów nieznanych nazwiska z powiatu jędrzejowskiego, latem 1943r. na polach gromady Bełk, kol. Kwasków dwunastu Żydów (mężczyzn, kobiet i dzieci) złapanych w czasie obławy w lesie grom. Bełk. Nazwiska nie są znane. Zwłoki pochowano na polu grom. Kwasków, we wspólnym grobie. Podobnie w lecie 1943r. oddział S. S. wykonał w lesie motkowickim egzekucję na trzydziestu kilku Cyganach, przywiezionych od strony Jędrzejowa (mężczyźni, kobiety, dzieci). Zwłoki pochowano we wspólnym grobie w lesie.

Z końcem 1943r. aresztowany został SKRZYPCZYK … lat ok. 49, zam. w Helenówce, podchorąży Batalionów Chłopskich, zdradzony przez konfidenta. Wkrótce po aresztowaniu, zamordowany został w obozie oświęcimskim. Razem z nim aresztowany STĘPIEŃ …, lat ok. 33, żołnierz B. Ch., zamordowany został również w Oświęcimiu.