img

ANDREOVIA.pl istnieje formalnie od roku 2010, kiedy zakupiłem domenę o tej nazwie, jednakże profesjonalne wersje stron uruchomiłem 19 lipca 2009r., na darmowym hostingu cba.pl i właśnie ta data jest oficjalnie początkiem działania portalu. Moje pierwsze próby publikacji historycznych dokumentów, dotyczących naszego regionu, sięgają dużo wcześniej - aż do września 2003 roku!

Urodziłem się w Jędrzejowie, w roku 1956, w nieistniejącym już domku, zlokalizowanym przy ul. 14 Stycznia (obecnie 11 Listopada), pomiędzy tzw. „domem nauczyciela” (w sąsiedztwie Policji) a budynkiem Sądu Rejonowego a później od 6-tego roku życia przez wiele lat mieszkałem w bloku przy ulicy Pstrowskiego (obecnie Armii Krajowej), w pobliżu tzw. internatu.

Często powtarzam powszechnie znaną prawdę: aby właściwie docenić to co masz, potrzebny jest dystans, bo z daleka lepiej widać. Po ukończeniu podstawówki na wiele lat wyjechałem z rodzinnego miasteczka i zdawało mi się, że nigdy tu nie wrócę. A jednak - po jedenastu latach „tułaczki” wróciłem; świadomie, z własnej woli i mieszkam w Jędrzejowie do dzisiaj.

Któregoś dnia moja córka Agata pokazała mi kilkadziesiąt starych zdjęć, pochodzących od Pana Piotra Przypkowskiego – ówczesnego Dyrektora naszego Muzeum. Urzekły mnie te fotografie tak bardzo, że stały się inspiracją do wszelkich późniejszych działań na większą skalę i oczywiście wielkiej przygody, Był to zarazem początek wspaniałej i owocnej współpracy z Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

img

Mam ogromny sentyment do miejsca mojego pochodzenia, gdzie – jak to się mówi – znam każdy kamień, zaś silny wewnętrzny imperatyw, nakazuje mi potrzebę znajomości lokalnej historii. Codziennie chodzimy po śladach tych, którzy żyli tu setki czy tysiące lat wcześniej.

Przez lata działalności z portalem współpracowało wiele znakomitych osób a każdy coś tu zostawił: jedni więcej, inni mniej. Działalność społeczna to obecnie bardzo niemodna dziedzina, więc nie jest łatwo utrzymać odpowiednio wysoki poziom przedstawianych tu informacji. Warto dodać, że portal nigdy nie był nastawiony na osiąganie korzyści, jest więc finansowany wyłącznie z mojego prywatnego budżetu.

z szacunkiem: Krzysztof Maziarz

adres kontaktowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Współpraca

Muzeum im. Przypkowskich, Tadeusz Walnik (Archiwum „Gajówka”), Michał Maziarz, Marek Godlewski, Krzysztof Beznosik, Martyna Jarosińska, Marek Galant, Zygmunt Stępień, Tomasz Szyrmer, Leszek Szymkiewicz †, Urząd Miejski, Włodzimierz Chmielarz, Andrzej Kalinin †, Jan Robak, Ciuchcia Expres Ponidzie - Edward Choroszyński, Stanisław Grabalski, Michał Grzywacz, Rozalia Ligus, Halina Kurtyka,  Mirosław Duda, ks. Tomasz Gocel, Agnieszka Piasecka-Ceccato, Renata Piasecka-Strzelec, Klaudia Kwiecińska.

Materiały prezentowane na stronach udostępnili także:

Maria Andryszczak, Małgorzata Butenko, Piotr Paweł Cypla, Andrzej Dutkiewicz, Jolanta Frankiewicz, Piotr Gromniak †, Andrzej Jankowski, Zdzisław Jęczmyk, Krystyna Juwanudis, Mirosław Kawiorski, Wojciech Klamka, Magdalena Kołtunowicz, Robert Kopeć, Irena Koper, Tomasz Kot, Ewa i Józef Kowalscy, Grzegorz Kurkowski, Tomasz Kwiecień, Janusz Ludorowski, Kazimierz Machnik, Renata Orzeszek, Tomasz Osiński, Bogusława i Jerzy Pelczar, Piotr Pojaska z Muzeum Ziemi Wronieckiej, Ewa i Piotr Ptasznik, Marcin S., Agnieszka i Grzegorz Sajdak, Marian Senderowicz, Wojciech Sędek, Jadwiga Skowronek, Henryk Smorąg, Lidia Stachura, Janusz Woźniak, Lucjan Woźniak, Waldemar Woźniak, Lech Zakrzewski, Waldemar Znojek, Beata Znojkowa, Anna Zawiła, Agnieszka Pawłowska  i inni.

Dołożono wszelkich starań, aby prezentowane na stronach materiały nie naruszały jakichkolwiek praw autorskich.
W przypadku uzasadnionych obiekcji, lub chęci wycofania udostępnionych wcześniej materiałów proszę o stosowną informację na podany wyżej adres kontaktowy.

d z i ę k u j e m y  !


img Dokumenty archiwalne, oznaczone w opisach znakiem [M] są własnością Muzeum im. Przypkowskich.
Dokumenty archiwalne, oznaczone w opisach znakiem [G] zostały udostępnione przez Archiwum „Gajówka”.
Dokumenty archiwalne, oznaczone w opisach znakiem [R] zostały udostępnione przez Jana Robaka.

Wykorzystanie materiałów publikowanych w portalu Andreovia.pl wymaga każdorazowo uzyskania zgody w formie pisemnej!


      PP
16 lutego 2013r., podczas obchodów Dni Jędrzejowa, nasza działalność
została uhonorowana medalem „Za zasługi dla Jędrzejowa
  10 sierpnia 2017r., podczas Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej,
nasza działalność została uhonorowana medalami „Pro Patria