Pro Patria

19 lipca 2017 roku obchodziliśmy 8. rocznicę działania portalu Androevia.pl i wciąż nie słabnie nasza silna motywacja popychająca nas do działania. Ciągle jest wiele do zrobienia, bo przecież na każdym kroku czekają na swoje odkrycie kolejne szuflady ludzkiej pamięci.

W dzisiejszych, technologicznie zaawansowanych czasach, „pasjonowanie się historią” może się wydawać zajęciem nieco anachronicznym do czasu… no właśnie – do czasu, kiedy ta pasja wciągnie człowieka „z kopytami”. Bo też odkrywanie niesamowitej,  fascynującej  przygody i doświadczanie elektryzującego dotyku tajemnicy to nietuzinkowy sposób na życie - kto tego nie poczuł, ten nie wie co dobre :)

Jest nam niezmiernie miło poinformować wszystkich naszych czytelników-internautów, że za tę naszą, nota bene przyjemną robotę, uhonorowani zostaliśmy medalami „Pro Patria” – my, to znaczy Krzysiek i Marek. Dla nas jest jasne, że są to nie tyle odznaczenia osobiste, ile przede wszystkim pozytywna ocena społecznych efektów naszego działania. Nie mamy wątpliwości, że to honor dla tych wszystkich, którzy wspierając naszą inicjatywę przyczynili się do powstania i rozwoju portalu Andreovia.pl. To także podziękowanie za zaufanie, jakim przez te lata obdarzali nas ludzie powierzający nam swoje rodzinne skarby.

Wojciech Siudmak, światowej sławy polski artysta malarz i rzeźbiarz przez większość życia mieszkający we Francji powiedział w jednym z wywiadów: „Trzeba być sobą. Bo jak się nie jest sobą, to jest się nikim”. Bycie sobą to nie tylko robienie tego co się kocha, do czego się jest stworzonym. Jest to jednocześnie świadomość własnych korzeni, wiedza o tym kim byli nasi przodkowie, co robili, kiedy i gdzie mieszkali. Nie można prawdziwie być sobą bez odczuwania autentycznego związku z przeszłością, świadomości ciągłości naszych dziejów czy bez wiedzy o historii własnej rodziny: osobach i miejscach.

Cieszymy się z odkrywania rzeczy wielkich ale z równą radością oglądamy materiały o zwyczajnych ludziach, którzy BYLI TU PRZED NAMI. Pieczołowicie przechowywane pamiątki, pożółkłe zdjęcia czy postrzępione karteluszki są wręcz naładowane emocjami, jakie zazwyczaj towarzyszą międzyludzkim relacjom. Świadomość tego, że codziennie chodzi się po śladach, jakie przed nami pozostawiły pokolenia naszych przodków zmusza nas do refleksji i pokory, podobnie jak wiedza o ich bohaterskich czynach. Patrząc też na to z innej strony: Trzeba mieć niezłego świra, żeby przeznaczać tyle czasu i własnych środków na rozwijanie takiego hobby :)

Andreovia.pl nie tylko gromadzi ale też użycza materiałów w całej Polsce - na liczne wystawy, do prac naukowych czy wreszcie rozdaje swoje zbiory tym, którzy poszukują śladów o swoich bliskich. Jesteśmy obecni przy odtwarzanie wielu arcyciekawych historii, jak np. rekonstrukcje historii znamienitych jędrzejowian. Nasz zbiory stanowią tysiące pozycji archiwalnych dokumentów i zdjęć oraz setki artykułów a pośród nich niech nie ma takiego, którego byśmy nie dotknęli własnymi rękami. Internauci spędzają na naszych stronach setki godzin, z całego świata otrzymujemy korespondencję od osób zainteresowanych naszym przekazem! Ciągle powiększają się te zbiory wspomnień, nieustannie płynie strumyk danych, uzupełniających nasze kartoteki. Bardzo dobra współpraca z Muzeum im. Przypkowskich czy lokalnym samorządem to już nasza tradycja, podobnie obiecująco zapowiada się możliwość nawiązania relacji z delegaturami IPN.

Czasami mamy wrażenie, że pilnuje nas „z góry” nasz nauczyciel i guru - nieżyjący już pan Arkadiusz Sokół, który dawno temu te zainteresowania w nas zaszczepił.

Z czego cieszymy się najbardziej 10 sierpnia 2017 roku?

Krzysiek: Najbardziej cieszę się z tego, że medal otrzymał również Marek. W innej sytuacji, wiedząc jaka jest jego rola w rozwoju Andreovii, czuł bym się bardzo nieswojo. W ujęciu pragmatycznym odpada problem podziału – poprzedni medal „Za zasługi dla Jędrzejowa” musieliśmy przepiłować na dwie równe części... :)

Marek: Najbardziej cieszy mnie, że to co robimy jest zauważane i doceniane – dzięki temu stale mam „wiatr w żagle”.

Fotografie: Piotr Waleron - dziękujemy Piotrze!

img img
img img
img img

 

Medale Pro Patria z rąk ministra Jana Józefa  Kasprzyka, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych otrzymują kolejno:

w imieniu Muzeum im. Przypkowskich
długoletni Dyrektor Piotr Maciej Przypkowski
Marek Godlewski Dariusz Greń
img img img
     
Krzysztof Maziarz Jerzy Matuszewski  
img img img
img img
Burmistrz Miasta Jędrzejowa Marcin Piszczek,
inicjator akcji medali Pro Patria, wykonuje pamiątkowe zdjęcie
Dariusz Greń, Marek Godlewski i Krzysztof Maziarz

» Urząd ds Kombatantów

» Echo Dnia

 

Post Scriptum
Histerycznie rzecz ujmując… :) nasi przodkowie mieli z pewnością co najmniej tyle poczucia humoru jak my, a może dużo więcej. Nie zapominamy o tym, więc i nasza wiadomość ma w pewnej mierze charakter z lekka humorystyczny :)

Dziękujemy Wam i pozdrawiamy

Krzysiek Maziarz i Marek Godlewski

Więcej w tej kategorii: Podział majątku i… belka »