Śmierć niemieckich agronomów

W czasie wojny, majątkami ziemskimi z terenu Powiatu Jędrzejowskiego zarządzali agronomowie niemieccy. Ich siedzibą był Powiatowy Urządz Ziemski przy ul. Klasztornej. Agronomem powiatowym był von Groll, a rejonowym Haubner - obaj cieszący się wyjątkowo złą sławą.

Pod koniec lata 1943r., prawdopodobnie 22 września, żołnierze partyzanckiego oddziału Włoszczowskiego Obwodu AK, pod dowództwem Mieczysława Tarachulskiego „Marcina”, zorganizowali w okolicach wsi Kluczewsko (na północ od Włoszczowy) zasadzkę na żandarmów.

Jednak zanim nadjechali żandarmi przejeżdżali tamtędy dwaj wspomniani agronomowie. Haubner był człowiekiem bardzo agresywnym - wystarczy wspomnieć, że dzień wcześniej we Włoszczowie zastrzelił jednego z chłopów, którzy przywiózł siano na kontyngent, tylko dlatego, że „jakoś mu źle podjechał”.

W trakcie jazdy zauważył jednego z partyzantów, kazał więc zatrzymać auto a sądząc, że to ukrywający się Żyd zawołał w jego stronę: „Jude komm”. Gdy ten nie zareagował Haubner zaczął do niego strzelać. Rzecz jasna partyzanci odpowiedzieli ogniem a efektem zajścia było zastrzelenie obydwu agronomów.

img img
Jędrzejów 1943r. - pogrzeb niemieckich agronomów

więcej zdjęć w galerii

źródła: Andrzej Ropelewski „W jędrzejowskim obwodzie AK” , materiały własne

opracowanie: Krzysiek Maziarz i Marek Godlewski

Więcej w tej kategorii: « Zamach na Kappa Wykolejenie pociągu »