Endstation

img

Cmentarz Wojenny Podklasztorze (K.u.K. Militär Friedhof) założony został ok. 1915r., podczas I wojny światowej. Wydzielono i ogrodzono teren cmentarza oraz wybudowano kaplicę a na jej ścianie frontowej umieszczono ciekawy napis:

ERBAUT

K.u.K.

LOKOMITIVFELDBAHN

1915             №1

ENDSTATION

W książce „Podzwonne dla Jędrzejowskiej Wąskotorówki” Józef Żak pisze: „Do budowy tego typu kolejek wydzielono specjalne formacje wojskowe K.u.K. Lokomotivfeldbahn”.

imgimg

„Erbaut K.u.k. Lokomitivfeldbahn” oznacza: wybudowane przez K.u.K. Lokomotivfeldbahn. Wynika stąd, że ta formacja zajmowała się budową nie tylko linii kolejowych, ale również i innych potrzebnych w czasie wojny obiektów, w tym cmentarzy.

A jak rozumieć określenie Endstation? Dla mnie jest to przykład swoistego poczucia humoru, albo może filozofii życiowej budowniczych cmentarza. To oczywiście Stacja Końcowa, co w odniesieniu do cmentarza zdaje się nie budzić żadnych wątpliwości.

W ciągu niemal 100 lat, jakie minęły od założenia cmentarza, wygląd cmentarnej kaplicy niewiele się zmienił - po lewej stronie zdjęcie z 1915r. a po prawej współczesne. Prawdopodobnie w kolejnych latach ograniczano się tylko do niezbędnych prac remontowych: Wymieniano deski oszalowania ścian zewnętrznych, wstawiono inne, węższe drzwi wejściowe do kaplicy a podczas naprawy dachu przebudowano sygnaturkę.

 

zobacz inne fotografie w galerii

img img img img img
img img img img img

opracowanie: Krzysiek Maziarz

Więcej w tej kategorii: Cmentarz Św. Trójcy »